Financovanie
Späť na blog

Zútulnite si byt vhodným osvetlením a ušetrite za elektrickú energiu

Dokonalý interiér, krásne doplnky a výhľady, ktoré stoja za to. Denné svetlo podčiarkne charakter vášho bývania a vnesie do neho tú pravú atmosféru. A čo večer? Cítite sa v priestore neisto, mdlo, či dokonca vás „nevhodné“ svetlo vyrušuje? Lampy do bytu treba vyberať naozaj s rozumom. Iba tak vytvoríte ucelený svetelný koncept. Poradíme vám, ako si osvetliť srdce domova – kuchyňu.

Pri rozmiestňovaní svetiel myslite na všetko. V kuchyni rozhodne nestačí iba jedno centrálne svetlo. Na čo sa zamerať? Pracovná linka, stôl, priestor, detaily. Každé svetlo plní svoj účel.

Každá zóna si zaslúži svoje svetlo. S čím začať?

Centrálne základné osvetlenie, to je prvé, po ktorom siahnete. Toto osvetlenie by malo do miestnosti vniesť dostatok svetla. Koľko to je? Vo všeobecnosti platí, že na jeden meter štvorcový miestnosti počítajte so svetelnosťou aspoň 300 lumenov. Táto informácia je ľahko dostupná pri každom type žiarovky alebo LED svietidla. Koľko lumenov potrebujete práve pre vašu miestnosť, si tak viete vyrátať veľmi rýchlo.

V posledných rokoch sa v kuchyniach ako hlavné centrálne osvetlenie využívajú zapustené LED bodové osvetlenia. Ich výhodou je, že ich môžete rozmiestniť podľa potreby vo vyhovujúcom množstve a natočiť tak, aby svetlo dopadalo tam, kde chcete.

Pracovná doska – miesto, kde chceme vidieť všetko.

Preto odporúčame zvoliť ešte vyššiu svetelnosť, ako pri hlavnom osvetlení. Vyberajte od hodnoty 350 lumenov, v studenej bielej farbe. Skvele sa na to hodia rôzne LED pásiky alebo panely.

Aké osvetlenie nad stôl?

Výber stropných svietidiel je pestrý, takže ak rozmýšľate nad tým, aby ste celkový dizajn nepokazili práve „lustrom“ nad jedálenským stolom, opak je pravdou. Najrôznejšie štýly, dizajny či modely vám dovolia práve lustrom zjednotiť celý štýl vášho bývania. Či už plánujete vidiecky dizajn, minimalistický alebo s nádychom „priemyselných“ prvkov, určite si v ponuke vyberiete. Všímajte si tiež materiály. Do kuchyne odporúčame sklo, plast alebo kov. Dajú sa ľahko čistiť. Podľa veľkosti stola uvažujte aj nad silou osvetlenia. Postačí vám jedna alebo viac žiaroviek?

Všímajte si tiež veľkosť pätice. Menšia znamená možnosť menšej žiarovky a spravidla získate menej svetla. Nad jedálenský stôl voľte teplú bielu farbu. Večera bude chutiť vynikajúco.

Ak máte v kuchyni detail alebo prvok, ktorý plánujete osvetliť tiež, napríklad ostrovček, výber zlaďte so svietidlom, ktorý ste využili nad jedálenským stolom. Veľmi populárne sú aj LED lišty zapracované do nábytku. Nimi viete upútať pozornosť aj na iné prvky vašej kuchyne, či už na vinotéku alebo časť jedálenského servisu, s ktorým sa chcete pochváliť.

Inteligentne to ide tiež

Smart osvetlenie je veľmi populárne. A hodí sa aj do kuchyne. Ovládate ho hlasom, telefónom alebo ovládačom. Čo dokáže? Meniť intenzitu osvetlenia, ponúka RGB farebnosť alebo dokonca nastaví svetlo presne podľa potreby, tak, ako vyhodnotí situáciu. Je to naozaj šikovný pomocník, ktorý vám dovolí neupínať sa iba na rovnakú svetelnosť, ale naopak, experimentovať.

Bývajte moderne

V našich projektoch myslíme na všetko a vo vybraných bytoch ponúkame ľahko nastaviteľný smart home, ktorý si hravo poradí s technológiami, ktoré výrazne optimalizujú vaše náklady na bývanie vo vysokom komforte. Všetky naše bytové komplexy riešime tak, aby súčasne využívali čo najviac denného svetla. Nazrite napr. do projektu Corvus Malacky. Unikátne spojenie prírody, lokality a smart home riešení. Hľadáte takéto bývanie? Kontaktujte nás a predstavíme vám naše moderné bývanie.

Dohodnite si obhliadku našich bytových komplexov a príďte sa pozrieť, ako sa býva v moderných bytoch. Žite naplno, bývajte nízkonákladovo a ekologicky.